Ryszard Szurkowski

Ryszard Szurkowski, nasz człowiek ze Świebodowa pod Miliczem. Na rowerze zaczął jeździć m.in. pod wpływem Wyścigu Pokoju, stając się później jego legendą. Początkowo nie myślałem o tym, by zostać wielkim mistrzem. Wyścig Pokoju zarażał jednak ciekawością. Poza tym w maju jest ciepło, a słońce wysoko, zatem człowiek staje się aktywny.

Chciało się więc naśladować Królaka i innych - wspomina trzykrotny mistrz świata. - Z mojej wsi było kilku takich chłopaków, którzy trafili najpierw do LZS-u Milicz. Trudno jednak mówić tu o jakimś wyczynie. Prosiło się o detkę, koszulkę czy spodenki, czekając na nie miesiącami. Kto przetrzymał, ten został.

 

Gdy zapisywałem się do Dolmelu Wrocław, chłopaki z mojego rocznika jeździli już w Wyścigu Pokoju. Np. Zenek Czechowski z Poznania - dodaje legendarny cyklista.

Początki, jak to z reguły bywa, do łatwych więc nie należały. Kiedy w 1968 roku nieznany nikomu chłopak został przełajowym mistrzem Polski, prasa donosiła o Szurkowskim. Nazwisko przekręcano na różne sposoby. Najbardziej to babcie denerwowało - przypomina Dolnoślązak. Rychło jednak zadbał o to, by media oszczędzały babcine nerwy. Wystarczyło zacząć seryjnie wygrywać.

Nazwisko Szurkowski samo w sobie jest legendarne, więc i legendarne wypowiedzi się mu przypisuje. - Co najlepiej zapamiiętał Pan z długoletniej kariery? - pyta dziennikarz. - Co? Przednie koło - błyskotliwie odpowiada mistrz świata.

Ryszard Szurkowski:
Urodził, się 12 stycznia 1946 r. w Świebodowie koło Milicza. Absolwent wrocławskiego AWF. Kluby: LZS Milicz (debiut 1966), Radomiak, Dolmel Wr. (1968-1978), FSO W-wa (1979) i Polonez W-wa (1979-1982).

Mistrzostwa Świata:
Indiwidualnie - Mistrz Świata Barcelona 1973 / Drużynowo - Granollers (szosa druż. z L. Lisem, T. Mytnikiem i S. Szozdą)
Indiwidualnie Wicemistrz Świata - Montreal 1974
Drużynowo Świata - Mettet 1975 (szosa druż. z T. Mytnikiem, M. Nowickim i S. Szozdą)

Igrzyska Olimpijskie: Drużynowo - Wicemistrz olimpijski z Monachium 1972 i Montrealu 1976

4-krotny zwycięzca Wyścigu Pokoju (1970,1971, 1973, 1975)

Dwunastokrotny Mistrz Polski

Wygrał 350 wyścigów oraz 350 razy stawał na podium jako 2 i 3 zawodnik

Dwukrotnie wygrał Plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego Sportowca Roku 1971 i 1973

Drugi w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski XX wieku.

• W 1970 roku został laureatem nagrody Fair Play przyznawanej przez UNESCO

• W latach 1984-1988 byłl trenerem kadry narodowej kolarzy szosowych. Jego podopieczny, Lech Piasecki, zwyciężył w Wyścigu Pokoju oraz został mistrzem świata w wyścigu indywidualnym w 1985 r. źaś drużyna zdobyła srebrny medal na Igrzyskach w Seulu.

• W 1991 zarejestrował Klub Kolarski KS Szurkowski: jeździli w nim min. Piotr Wadecki, Piotr Przydział, Grzegorz Gwiazdowski, Dariusz Banaszek, Robert Radosz i inni.

• W 1998 założył pierwszą grupę kolarzy zawodowych EXBUD Kielce

• W 1997 był szefem wyszkolenia PZKol